50829
post-template-default,single,single-post,postid-50829,single-format-standard,eltd-core-1.1.3,borderland-theme-ver-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,smooth_scroll,grid_1300, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Jak vybrat (pravého) fotografa svatebního? I.

Úvod

Připravil jsem malý seriál článků o tom, jak vybrat toho pravého svatebního fotografa. Jsou to mé osobní zkušenosti s ohledem na všechny otázky nevěst a ženichů, které jsem kdy dostal. Pokusím se to celé uchopit a co možná nejstručněji vysvětlit.

Pokud jste se rozhodli vybrat svatebního fotografa, znamená to, že jste upustili od myšlenky, že vám svatbu nafotí kamarád nebo strýček, který se svatební fotografií zkušenost nemá. To je první krok správným směrem! Ano, může to být znatelná část svatebního rozpočtu. Ano, bude se vám to líbit a budete spokojeni! Investovat do vzpomínek se zcela jistě vyplatí a já se teď pokusím vypsat to zásadní, co by vám mělo s výběrem dobrého svatebního fotografa pomoci.

Styl

Dobrý fotograf se pozná podle rukopisu. Má svůj styl, svůj pohled, svůj způsob vyjadřování. Svůj způsob zpracování fotografií. Pokud bude každá svatba v portfoliu jiná, je něco „špatně“. Ne proto, že by to fotograf nezvládnul, ale proto, že nevíte, co vám vlastně odevzdá. Pokud je fotograf zkušený (vyzrálý), poznáte jeho tvorbu a zároveň tak můžete očekávat, že podobný příběh od něj dostanete i vy. Proto předpokládám, že právě způsob vyprávění a rukopis bude pro vás rozhodující při výběru.

Kategorie

Svatební fotografii lze rozdělit do několika kategorií. Někdo je víc reportážní fotograf, někdo více módní nebo portrétní. Prohlédnout si portfolio fotografa by nemělo trvat dlouho a hned poznáte, co se vám líbí a jak byste to chtěli mít právě vy.

Obecně lze dělit svatební fotografii na reportážní a portrétní. Tyto styly by se měly doplňovat a nerušit. Fotografie by vás neměly strhávat k pocitu umělosti. Musí působit přirozeně a nestrojeně. Jinak řečeno, na obou těchto stylech by nemělo být poznat, že tam vlastně fotograf byl! Čím více to tak je, tím více bude fotograf lepší a tím pádem i dražší. Stále roste počet českých fotografů, kteří dávají přednost reportáži a snaží se tak držet krok se světovým trendem. Není ovšem reportáž jako reportáž a to především u svatby, která by měla být zachycena kreativním způsobem s důrazem na emoce!

Příklad reportážní fotografie:

Příklad portrétní fotografie:

Příběh

Ucelená svatební reportáž by měla vyprávět příběh! Když se podíváte na kolekci svatebních fotografií, měla by vás provázet od začátku do konce svatebního dne. Neměli byste mít pocit, že něco chybí nebo naopak a snad ještě hůř, že vás něco nudí. Vytvořit takto poutavý a zajímavý příběh je mnohem těžší než předat 1000 fotografií. Z celého svatebního dne lze udělat poutavý příběh i ze 100 fotografií. To ale neznamená, že dostanete pouze oněch 100 fotografií, vždy tam budou fotografie, které příběh ještě doplní. Celkový počet fotografií je ale velmi individuální. Věřte ale, že i třeba jen 300 fotografií je naprosto dostačující!

Osobně odevzdávám přibližně 400 fotografií ze svatebního dne. Na vyprávění svatebního příběhu ale počítám přibližně s 200 fotografiemi. Je to dáno tím, že vytvářím ručně lepené album, kam se vejde právě 200 fotografií. Vedle těchto fotografií doplňuje příběh dalších 100-200 fotografií předávané v elektronické podobě.

Ukázka výsledného fotoalba:

Více o fotoalbu v článku Fotografie?!

Našli jste fotografa, který vás zaujal? Napište nebo zavolejte a zjistěte si jeho dostupnost pro váš termín svatby a cenu. Pozor, dobrý fotograf může mít obsazeno už rok dopředu!

V dalším díle popíšu fotografa jako člověka a tedy to, co by vás mělo zajímat na fotografovi a jeho osobnosti, což je velmi podceňované a důležité kritérium výběru! Pokud nechcete aby vám utekl další díl napište mi.

No Comments

Post a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..