50834
post-template-default,single,single-post,postid-50834,single-format-standard,eltd-core-1.1.3,borderland-theme-ver-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,smooth_scroll,grid_1300, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Jak vybrat (pravého) fotografa svatebního? III.

3. díl volně navazuje na dva předchozí články zabývající se výběrem svatebního fotografa. Články jsou dostupne na těchto odkazech: 1. díl, 2. díl.

Technika

Technická záležitost vás ve své podstatě zajímat nemusí. Technickou záležitostí myslím to, co všechno fotograf má, kolik objektivů, blesků, příslušenství,… Vás by měl zajímat výsledek, který musí odpovídat portfoliu fotografa. Kvůli tomu jste si ho vybrali.

Nicméně je tu jedna věc, na kterou byste se zeptat měli a tou je „záložní“ fotoaparát. Spousta svatebních fotografů má tu odvahu a jde fotit svatební den pouze s jedním přístrojem. Jistě chápete, že stát se může všechno. Je to také jeden z důvodů, proč může být cena fotografování vyšší. (Svatební fotograf prostě musí řešit záložní techniku, na rozdíl od kamarádů a strýčků s fotoaparátem.)

Postprodukce

Na předsvatební schůzce si ujasněte s fotografem formu zpracování. Budou fotky jen barevné nebo i černobílé? Jak moc fotograf do fotky zasahuje? Je to čistě reportážní styl, který nepočítá s retuší, nebo chcete základní retuš? Je to opět individuální rukopis a cítění. Nicméně to pro vás může být důležité kritérium výběru, a pokud to některý fotograf nedělá, máte možnost vybrat jiného. Vy jako zákazník objednáváte a proto záleží především na vás, co chcete dostat! Nebojte se říct, co si přejete a jak byste chtěli, aby vaše fotografie vypadaly!

Já osobně základní retuš provádím. Je to časově náročnější, ale světlo bývá někdy příliš nelichotivé a nedokonalosti, které při běžném kontaktu s člověkem vůbec nevnímáme, na fotografii vystupují a ruší. Je ale možné, že to může někomu vadit a proto je nutné se na míře retuše s fotografem domluvit.

fotografie před úpravou

po základní retuši

Vedle základní retuše, kterou nemusí provádět každý fotograf, je expoziční a barevné doladění, které by mělo být u každé fotografie samozřejmostí!

Další možností jsou speciální efekty a to především světelné. Různé druhy „looku“, které bývají často jen módní a časově omezenou záležitostí. Pokud máte zájem o takový druh fotografie, zjistěte si, jestli je vybraný fotograf dělá a jestli si za to neúčtuje něco navíc.

ukázka před a po úpravě

Forma odevzdání

Zajímat byste se měli i o způsob a formu, kterou vám fotograf fotografie předá. Samozřejmostí by mělo být odevzdání v elektronické podobě v plném rozlišení. Ne vždy to tak ale je a někteří fotografové si nechávají originál u sebe s tím, že každá další objednávka je pak podmíněna přes fotografa a znamená to další náklady. Pokud dostanete fotografie na DVD, počítejte s tím, že čitelnost dat na tomto typu média není věčná. Některé zdroje uvádějí, že už po 3 letech klesá čitelnost. Velkým bonusem bývá odevzdání fotografií vyvolaných na papíře. Je to nejnákladnější a nejpracnější forma. Rozhodně ale nejlepší!

 Pro mě  se stává fotografie fotografií až v okamžiku, kdy je na papíře. Zjistíte, že na klasicky vyvolané fotografii najednou vidíte mnohem více věcí a detailů než při prohlížení fotografií na monitoru. Jsem možná staromódní, ale zpracovávám ručně lepené album nebo fotoknihu. Podrobnější článek k albu si můžete přečíst v tomto odkazu: (Fotoalbu nebo fotokniha?)

Celý balíček doplňuji o VideoSlideshow. Jedná se o emotivní presentaci v elektronické podobě ve vysokém rozlišení spustitelná na většině televizorů a samozřejmě i v PC.

ukázka slideshow

Cena

Celá série článků, ve které jsem se pokusil objektivně upozornit na důležité faktory výběru fotografa, by vám měla pomoci také pochopit cenu za svatební fotografii. Toto téma by ovšem dalo na další článek, kterých je ale všude spousta a fotografové se tak snaží obhájit svoji cenu.

Pro vás je to jednoduché. Líbí se vám portfolio fotografa a chtěli byste mít podobnou vzpomínku? Pak musíte být za dobře s jeho cenou a všechno bude fungovat jak má.

Závěr

Snažil jsem se vybrat to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat při výběru svatebního fotografa. Věřím, že vám to může ušetřit starosti, které by přinesla špatná volba. Fotografie jsou zachycením vzpomínek, myslete na to při výběru fotografa.

  

 

Kdybyste si měli vybrat někoho, kdo by vyprávěl váš příběh…

… jaká by byla vaše volba?

 

FotoGrafie Tomáš Malý

Chraňte své vzpomínky!

www.tmaly.cz

No Comments

Post a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..