50832
post-template-default,single,single-post,postid-50832,single-format-standard,eltd-core-1.1.3,borderland-theme-ver-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,smooth_scroll,grid_1300, vertical_menu_with_scroll,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Jak vybrat (pravého) fotografa svatebního? II.

prvním díle jsem se pokusil vysvětlit něco o stylu fotografování, do jakých kategorií se může svatební fotografie dělit a jak se dá vyprávět svatební příběh. V tomto díle se zaměřím na fotografa jako člověka. Jsem toho názoru, že je to jedna z nejpodceňovanějších kritérií při výběru fotografa!

Fotograf-člověk

Fotografa budete mít na svatbě! Bude vás doprovázet celý váš „Den“ a to třeba i v okamžiku, kdy se budete oblékat do svatebních šatů.

Fotograf, kterého jste si vybrali, vám musí sedět jako „člověk“. Na zjištění této skutečnosti, máte dvě možnosti. První je zkušenost někoho, koho znáte a kdo má osobní zkušenost právě s fotografem, o kterého máte zájem. Druhou možností je předsvatební schůzka, kterou by vám měl fotograf nabídnout sám!

Tato schůzka má především dva úkoly:

  1. Domluvit se na podrobnostech svatebního dne s ohledem na fotografii. To znamená, projít časový harmonogram. V kolik a kde se začne. Jak dlouho vás bude fotograf doprovázet. Jaká je vaše představa, její sdílení s fotografem. Co byste si přáli a chtěli mít a spousta dalších podrobností, důležitých pro konečný vzhled fotografií. Je to také prostor pro ukázku práce fotografa. Na schůzku beru ukázkové album, tedy produkt, který nabízím a který je výsledkem. Závazně si pak potvrdíte termín, popřípadě podepíšete smlouvu.
  2. Seznámit se s člověkem a zjistit, jak si sedíte jako lidé. To je bod, který rozhodně nepřehlížejte! Znám fotografy, kteří mají výborné fotky, ale lidsky jsou tak nějak studení jako „psí čumák“. Rozhodně si to užijete více s někým, kdo se hned od začátku dne bude smát, bude vtipný, bude vám pomáhat a zapadne mezi vás, jako byste se už dlouho znali. Tohle hledejte! S takovým člověkem si užijete spoustu legrace, pomůže vám koordinovat svatební den a ještě vás u toho nafotí. (To mě přivádí na myšlenku, že vlastně nechcete hledat někoho, kdo vás nafotí, ale kdo vás bude doprovázet, dělat vám společnost a u toho bude i fotit.)

Pokud by Vám fotograf neseděl, není žádná ostuda hledat jiného. Nemějte strach, že byste nenašli a raději odmítněte.

Asistent

Řada fotografů vytváří svatební fotografii s asistentem. Asistent pomáhá na místě nejen s koordinací svatebního dne, přeci jen už má řadu zkušeností, ale je velmi dobrou pomocí právě při fotografování. Asistent pomáhá udržet každý detail pod kontrolou. Aby šaty byly hezky narovnané, aby vlasy byly učesané a nikde nic nezasahovalo do záběru, co tam být nemá. Je tu spousta drobností, které se velmi špatně dají ohlídat s jedním okem u hledáčku. Stejně tak je asistent nepostradatelný při pomoci s technickou částí fotografie. Tedy pomoc při svícení, aranžování, atd. To vše se týká spíše portrétní části fotografování. Vedle toho je asistent rozšířeným „okem“ fotografa. Buď má sám druhý fotoaparát, nebo pomáhá hledat situace, které jsou pro svatební příběh zásadní. To se týká části reportážní…

Důvodem, proč tento bod píšu je spíš informace o tom, že je mnohdy potřeba počítat s dalším člověkem navíc. Nicméně je to velmi přínosná pomoc a velká úspora času.

V této minisérii článků věnované výběru fotografa jsem záměrně věnoval jeden díl jen tématu „fotograf-člověk“. Protože jsem přesvědčený, že je lepší mít třeba i o kousek horšího fotografa s úsměvem a vtipem, než někoho, kdo vám sice předá výborné fotografie, ale tak nějak vám ochladí atmosféru svatebního dne. Ve finále pak budou i horší fotografie vlastně mnohem, mnohem lepší.

V dalším a možná už posledním díle se zaměřím na technickou část fotografie, formy a možnosti postprodukce. Pokud jste dočetli až sem, doufám, že vás to obohatilo a za případné komentáře budu rád!

PS:

Sice to nesouvisí s tématem výběru fotografa, ale do kategorie „člověk“ to patří a cítím potřebu přidat ještě jednu poznámku k výběru lidí, které vás budou na svatbě doprovázet. Stejně jako se snažíte vybrat pro vás nejlepšího člověka, který by zachytil vaše vzpomínky, tak zřejmě stejný přístup budete mít k výběru kadeřnice a vizážistky. V tomto směru mám jako muž opravdu pramalé zkušenosti, ale viděl jsem už opravdu hodně svatebních příprav a práci mnoha kosmetiček. A byť jsem naprostý laik, cítím výrazný rozdíl mezi kosmetičkou a vizážistkou. V letošním roce jsem měl obrovské štěstí na lidi a poznal jsem, že i svatební make up jde udělat tak, aby vydržel celý, velmi náročný den. Že se dá dělat s ohledem na fotografii i samotnou vizáž.

První pro mě dokonalý make up jsem objevil na svatbě Lucie a Marcela. Martina je jedním slovem výborná!

Aby toho nebylo málo, tak jsem letos poznal ještě jedu špičkovou vizážistku. U Lenky je vidět, že je jí práce koníčkem a to je více než přidaná hodnota. Posoudit můžete ostatně sami na fotografiích Hanky a Ondry.

 

No Comments

Post a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..