009_7612lr

 

Comments Bez komentářů »

3. díl volně navazuje na dva předchozí články zabývající se výběrem svatebního fotografa. Články jsou dostupne na těchto odkazech: 1. díl, 2. díl.

Technika

Technická záležitost vás ve své podstatě zajímat nemusí. Technickou záležitostí myslím to, co všechno fotograf má, kolik objektivů, blesků, příslušenství,… Vás by měl zajímat výsledek, který musí odpovídat portfoliu fotografa. Kvůli tomu jste si ho vybrali.

Nicméně je tu jedna věc, na kterou byste se zeptat měli a tou je „záložní“ fotoaparát. Spousta svatebních fotografů má tu odvahu a jde fotit svatební den pouze s jedním přístrojem. Jistě chápete, že stát se může všechno. Je to také jeden z důvodů, proč může být cena fotografování vyšší. (Svatební fotograf prostě musí řešit záložní techniku, na rozdíl od kamarádů a strýčků s fotoaparátem.)

Postprodukce

Na předsvatební schůzce si ujasněte s fotografem formu zpracování. Budou fotky jen barevné nebo i černobílé? Jak moc fotograf do fotky zasahuje? Je to čistě reportážní styl, který nepočítá s retuší, nebo chcete základní retuš? Je to opět individuální rukopis a cítění. Nicméně to pro vás může být důležité kritérium výběru, a pokud to některý fotograf nedělá, máte možnost vybrat jiného. Vy jako zákazník objednáváte a proto záleží především na vás, co chcete dostat! Nebojte se říct, co si přejete a jak byste chtěli, aby vaše fotografie vypadaly!

Já osobně základní retuš provádím. Je to časově náročnější, ale světlo bývá někdy příliš nelichotivé a nedokonalosti, které při běžném kontaktu s člověkem vůbec nevnímáme, na fotografii vystupují a ruší. Je ale možné, že to může někomu vadit a proto je nutné se na míře retuše s fotografem domluvit.

fotografie před úpravou

321_176_9636_2048pix

po základní retuši

321_176_9636_2048pix-2

Vedle základní retuše, kterou nemusí provádět každý fotograf, je expoziční a barevné doladění, které by mělo být u každé fotografie samozřejmostí!

Další možností jsou speciální efekty a to především světelné. Různé druhy „looku“, které bývají často jen módní a časově omezenou záležitostí. Pokud máte zájem o takový druh fotografie, zjistěte si, jestli je vybraný fotograf dělá a jestli si za to neúčtuje něco navíc.

ukázka před a po úpravě

pred-po

Forma odevzdání

Zajímat byste se měli i o způsob a formu, kterou vám fotograf fotografie předá. Samozřejmostí by mělo být odevzdání v elektronické podobě v plném rozlišení. Ne vždy to tak ale je a někteří fotografové si nechávají originál u sebe s tím, že každá další objednávka je pak podmíněna přes fotografa a znamená to další náklady. Pokud dostanete fotografie na DVD, počítejte s tím, že čitelnost dat na tomto typu média není věčná. Některé zdroje uvádějí, že už po 3 letech klesá čitelnost. Velkým bonusem bývá odevzdání fotografií vyvolaných na papíře. Je to nejnákladnější a nejpracnější forma. Rozhodně ale nejlepší!

 Pro mě  se stává fotografie fotografií až v okamžiku, kdy je na papíře. Zjistíte, že na klasicky vyvolané fotografii najednou vidíte mnohem více věcí a detailů než při prohlížení fotografií na monitoru. Jsem možná staromódní, ale zpracovávám ručně lepené album nebo fotoknihu. Podrobnější článek k albu si můžete přečíst v tomto odkazu: (Fotoalbu nebo fotokniha?)

Celý balíček doplňuji o VideoSlideshow. Jedná se o emotivní presentaci v elektronické podobě ve vysokém rozlišení spustitelná na většině televizorů a samozřejmě i v PC.

ukázka slideshow

Více ukázek na mém youtube kanálu.

 

Cena

Celá série článků, ve které jsem se pokusil objektivně upozornit na důležité faktory výběru fotografa, by vám měla pomoci také pochopit cenu za svatební fotografii. Toto téma by ovšem dalo na další článek, kterých je ale všude spousta a fotografové se tak snaží obhájit svoji cenu.

Pro vás je to jednoduché. Líbí se vám portfolio fotografa a chtěli byste mít podobnou vzpomínku? Pak musíte být za dobře s jeho cenou a všechno bude fungovat jak má.

 

Závěr

Snažil jsem se vybrat to nejdůležitější, co by vás mělo zajímat při výběru svatebního fotografa. Věřím, že vám to může ušetřit starosti, které by přinesla špatná volba. Fotografie jsou zachycením vzpomínek, myslete na to při výběru fotografa.

 

 

 

Kdybyste si měli vybrat někoho, kdo by vyprávěl váš příběh…

… jaká by byla vaše volba?

 

FotoGrafie Tomáš Malý

Chraňte své vzpomínky!

www.tmaly.cz

Comments Bez komentářů »

prvním díle jsem se pokusil vysvětlit něco o stylu fotografování, do jakých kategorií se může svatební fotografie dělit a jak se dá vyprávět svatební příběh. V tomto díle se zaměřím na fotografa jako člověka. Jsem toho názoru, že je to jedna z nejpodceňovanějších kritérií při výběru fotografa!

Fotograf-člověk

Fotografa budete mít na svatbě! Bude vás doprovázet celý váš „Den“ a to třeba i v okamžiku, kdy se budete oblékat do svatebních šatů.

130_xt2a6235lr

tom-je-vtom-002

Fotograf, kterého jste si vybrali, vám musí sedět jako „člověk“. Na zjištění této skutečnosti, máte dvě možnosti. První je zkušenost někoho, koho znáte a kdo má osobní zkušenost právě s fotografem, o kterého máte zájem. Druhou možností je předsvatební schůzka, kterou by vám měl fotograf nabídnout sám!

Tato schůzka má především dva úkoly:

  1. Domluvit se na podrobnostech svatebního dne s ohledem na fotografii. To znamená, projít časový harmonogram. V kolik a kde se začne. Jak dlouho vás bude fotograf doprovázet. Jaká je vaše představa, její sdílení s fotografem. Co byste si přáli a chtěli mít a spousta dalších podrobností, důležitých pro konečný vzhled fotografií. Je to také prostor pro ukázku práce fotografa. Na schůzku beru ukázkové album, tedy produkt, který nabízím a který je výsledkem. Závazně si pak potvrdíte termín, popřípadě podepíšete smlouvu.
  2. Seznámit se s člověkem a zjistit, jak si sedíte jako lidé. To je bod, který rozhodně nepřehlížejte! Znám fotografy, kteří mají výborné fotky, ale lidsky jsou tak nějak studení jako „psí čumák“. Rozhodně si to užijete více s někým, kdo se hned od začátku dne bude smát, bude vtipný, bude vám pomáhat a zapadne mezi vás, jako byste se už dlouho znali. Tohle hledejte! S takovým člověkem si užijete spoustu legrace, pomůže vám koordinovat svatební den a ještě vás u toho nafotí. (To mě přivádí na myšlenku, že vlastně nechcete hledat někoho, kdo vás nafotí, ale kdo vás bude doprovázet, dělat vám společnost a u toho bude i fotit.) 😉

Pokud by Vám fotograf neseděl, není žádná ostuda hledat jiného. Nemějte strach, že byste nenašli a raději odmítněte.

Asistent

Řada fotografů vytváří svatební fotografii s asistentem. Asistent pomáhá na místě nejen s koordinací svatebního dne, přeci jen už má řadu zkušeností, ale je velmi dobrou pomocí právě při fotografování. Asistent pomáhá udržet každý detail pod kontrolou. Aby šaty byly hezky narovnané, aby vlasy byly učesané a nikde nic nezasahovalo do záběru, co tam být nemá. Je tu spousta drobností, které se velmi špatně dají ohlídat s jedním okem u hledáčku. Stejně tak je asistent nepostradatelný při pomoci s technickou částí fotografie. Tedy pomoc při svícení, aranžování, atd. To vše se týká spíše portrétní části fotografování. Vedle toho je asistent rozšířeným „okem“ fotografa. Buď má sám druhý fotoaparát, nebo pomáhá hledat situace, které jsou pro svatební příběh zásadní. To se týká části reportážní.,,

 

0276_2048pix

Důvodem, proč tento bod píšu je spíš informace o tom, že je mnohdy potřeba počítat s dalším člověkem navíc. Nicméně je to velmi přínosná pomoc a velká úspora času.

V této minisérii článků věnované výběru fotografa jsem záměrně věnoval jeden díl jen tématu „fotograf-člověk“. Protože jsem přesvědčený, že je lepší mít třeba i o kousek horšího fotografa s úsměvem a vtipem, než někoho, kdo vám sice předá výborné fotografie, ale tak nějak vám ochladí atmosféru svatebního dne. Ve finále pak budou i horší fotografie vlastně mnohem, mnohem lepší.

Ideální je pak najít toho s úsměvem a ještě výborného fotografa viz foto níže. (Vojta Hurych)

445_xt2a8766lr

 

V dalším a možná už posledním díle se zaměřím na technickou část fotografie, formy a možnosti postprodukce. Pokud jste dočetli až sem, doufám, že vás to obohatilo a za případné komentáře budu rád!

PS:

Sice to nesouvisí s tématem výběru fotografa, ale do kategorie „člověk“ to patří a cítím potřebu přidat ještě jednu poznámku k výběru lidí, které vás budou na svatbě doprovázet. Stejně jako se snažíte vybrat pro vás nejlepšího člověka, který by zachytil vaše vzpomínky, tak zřejmě stejný přístup budete mít k výběru kadeřnice a vizážistky. V tomto směru mám jako muž opravdu pramalé zkušenosti, ale viděl jsem už opravdu hodně svatebních příprav a práci mnoha kosmetiček. A byť jsem naprostý laik, cítím výrazný rozdíl mezi kosmetičkou a vizážistkou. V letošním roce jsem měl obrovské štěstí na lidi a poznal jsem, že i svatební make up jde udělat tak, aby vydržel celý, velmi náročný den. Že se dá dělat s ohledem na fotografii i samotnou vizáž.

První pro mě dokonalý make up jsem objevil na svatbě Lucie a Marcela. Martina je jedním slovem výborná!

8227_2048pix

Aby toho nebylo málo, tak jsem letos poznal ještě jedu špičkovou vizážistku. U Lenky je vidět, že je jí práce koníčkem a to je více než přidaná hodnota. Posoudit můžete ostatně sami na fotografiích Hanky a Ondry.

xpr20333lr

 

Comments Bez komentářů »

  • Hledat

Kniha návštěv
©2009 - 2016 Tomáš Malý